CERRAHİ ASPİRATÖR CİHAZLARI

Ameliyathanelerde, yoğun bakım ve acil ünitelerinde, aspirasyon (vakumla sıvı veya partikül çekme) gerektiren tüm cerrahi işlemlerde kullanılan hava pompası yardımıyla sıvı/partikül çekmeye yarayan vakum / emiş cihazı olarak tanımlanabilir.

Kulak burun hekimlerinin kullandığı kulak içinden partikül çekmek üzere tasarlanmış 100 ml/dk kapasitesinden diş hekimlerinin kullandığı ağız içinden sıvı çekmek için tasarlanmış 1000 ml/dk kapasitesine ve nihayet vücut içinden sıvı ya da kan çekmek üzere tasarlanmış 100 litre/dakika kapasitesine kadar emiş yelpazesinde tasarlanmışlardır.

İki, üç ve beş litre kapasiteli farklı kavanoz seçenekleriyle tek veya çift kavanozlu kullanıma uygun tasarımlarda üretilirler.  Otoklavlanabilen, dayanıklı plastikten imal edilmiş toplama kavanozları, cihaza kolayca takılıp, çıkarılabilmektedir.

Toplama kavanozları, kapak ve bağlantı özellikleri gereği klinik alanı dışına kadar açılmadan, güvenli bir şekilde taşınabilmektedir.

Sıvının pompaya kaçmasını önlemek için toplama kavanozlarında şamandıra sistemi bulunmaktadır. Yedek kavanoz ile iki aşamalı emniyet sağlanmaktadır. Vakum değeri, 0-(-740) mmHg aralığında ayarlanıp, vakummetre ile izlenebilmektedir. Cihazda bulunan bakteri ve egzoz filtreleri ile hasta ve çevre sağlığı korunmaktadır.